★★★★★ 5.0 107 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.arkhetech.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Dimensions: 14 in. Width x 7 in. Height x 2 in. Inside Diameter x 1 in. Projection x 4-3/4 in. Canopy
  • Crisp detail with huge collection of exclusive designs
  • Can be cut, drilled, glued, nailed or screwed with common tools
  • Ready for paint or faux finish. Add a high-end upgrade inexpensively
  • Instant renovation with minimal time and effort. Every style comes in multiple sizes and options
Size 14"W x 7"H x 2"ID x 4 3/4"C x 1"P
Color White
Style Two Piece
Usage Amateur, Professional
Material Expanded Cellular PVC
Item Weight 15.4 ounces
Part Number CMP14X7RE2-02000
Manufacturer Ekena Millwork
Item model number CMP14X7RE2-02000
Batteries Required No
Product Dimensions 5 x 8.5 x 3.25 inches
Included Components Ceiling Medallion
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
107 ratings | 44 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (96)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (11)